მთავარისიახლეებისაზოგადოებასაქართველოში წლევანდელი ზამთარი თავდაპირველად ნორმაზე 10 C-ით თბილი, ხოლო მეორე ნახევარში...
საქართველოში წლევანდელი ზამთარი თავდაპირველად ნორმაზე 10 C-ით თბილი, ხოლო მეორე ნახევარში ნორმის ფარგლებში იქნება
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, მომავალი ზამთრის პერიოდში, ჰაერის საშუალო ტემპერატურა ნორმასთან ახლოს, ან ნორმაზე მაღალი იქნება.
საქართველოში მომავალი ზამთრის საშუალო ტემპერატურა   სეზონის პირველ ნახევარში ნორმაზე 10C-ით თბილი, ხოლო მეორე ნახევარში ნორმის ფარგლებშია მოსალოდნელი (ზამთრის სეზონის საშუალო ტემპერატურის ნორმა დასავლეთ საქართველოს დაბლობზე +5.7, მთაში +0.2, მაღალ მთაში -4.4, ხოლო აღმოსავლეთ საქართველოს ბარში +1.5, მთაში -1.4 , მაღალ მთაში  -5.5 0C-ს  შეადგენს).
,,სეზონის  ცალკეულ დღეებში ჰაერის ტემპერატურა  შესაძლებელია მნიშვნელოვნად გადაიხაროს ნორმიდან, რის პროგნოზირებაც მხოლოდ რამდენიმე დღის წინსწრებითაა შესაძლებელი"-ნათქვამია გარემოს ეროვნული სააგენტოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
სინოპტიკოსები ამ უმნიშვნელო, მაგრამ მაინც დათბობას ხსნიან იმით, რომ 2017-2018 წლების ზამთრის პერიოდში სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის და კავკასიის ტერიტორიაზე ამინდის ფორმირებაზე დომინანტურ როლს     წყნარ და ატლანტიკის    ოკეანეებში  მიმდინარე  და მოსალოდნელი პროცესები შეასრულებს.
"სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონის კლიმატური პროგნოზის (SEECOF-18)  და   ხმელთაშუა ზღვის კლიმატური პროგნოზის (MedCOF) ფორუმებზე მონაწილე  ევროპელი ექსპერტების დასკვნით,  სწორედ ამის გამო, საკმაოდ მაღალი ალბათობითაა (80%) სავარაუდო, რომ აღნიშულ რეგიონებში, მომავალი ზამთრის პერიოდში, ჰაერის საშუალო ტემპერატურა ნორმასთან ახლოს, ან ნორმაზე მაღალი იქნება.