მთავარისიახლეებიმსოფლიოზემნათი გალაქტიკების შერწყმა - ასტრონომებმა იშვიათი და ულამაზესი კოსმიური სანახაობა იხილეს
ზემნათი გალაქტიკების შერწყმა – ასტრონომებმა იშვიათი და ულამაზესი კოსმიური სანახაობა იხილეს
ასტრონომებმა იშვიათი და ლამაზი კოსმიური სანახაობა იხილეს.
მათ დააფიქსირეს კოლოსალური ობიექტი ADFS-27, რომელიც წარმოადგენს დღეს კაცობრიობისათვის ცნობილ  გალაკტიკების უმსხვილეს შერწყმას . მათი დასკვნით,  ობიექტი   წარმოიქმნა ერთმანეთისგან 30 000 სინათლის წლით  დაშორებული ორი გალაკტიკის შეჯახებით. მათი შეჯახება და ურთიერთშთანთქმა, რაც თავისთავად  უნიკალური მოვლენაა, მოხდა  დედამიწიდან 12,7 მილიარდი სინათლის წელიწადის დაშორებით. მეცნიერები ამბობენ, რომ ასეთი მოვლენის დაკვირვება ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ვარსკვლავების წარმოქმნის პროცესი ყოველდღე არ ხდება.
შერწყმის პროცესს დიდი ხანია აკვირდებიან  ჩილედან, უნიკალური ტელესკოპის ALMA-ს დახმარებით,  როგორ ისინი წერენ გალაკტიკების შეჯახება სამყაროში მატერიის ურთულესი ქორეოგრაფიაით ხდება – მილიარდობით ვარსკვალავი ,,ცეკვავს'' წრეში, შავი ხვრელები  ეჯახებიან და ერწყმიან ერთმანეთს, გაზოვანი ნისლეულები სპირალურად იხვევიან და ათასობით ახალ მნათობს წარმოშობენ. სამყაროში ასობით ასეთი ცეკვა განხორციელებულა და როგორც მეცნიერებმა გათვალეს როგორც წესი ეს პროცესი მილიარდობით წელი გრძელდება.
რაც შეეხება ორ გალაკტიკას, რომელთა შერწყმის პროცესი დაიწყო. ორივე ულამაზესია და კასკასა , რის გამც ასტრონომებმა მათ   superluminous ( ზემნათი ) უწოდეს