მთავარისიახლეებიპოლიტიკასაქართველო ნახსენებია იმ ქვეყნების სიაში, სადაც ტერორისტულ დაჯგუფება “ისლამურ სახელმწიფოს“ წევრი...
საქართველო ნახსენებია იმ ქვეყნების სიაში, სადაც ტერორისტულ დაჯგუფება “ისლამურ სახელმწიფოს“ წევრი ან მასთან ასოცირებული პირები იმყოფებიან.
გლობალური ტერორიზმის 2017 წლის ინდექსში საქართველო 163 ქვეყანას შორის 77-ე ადგილზეა. ანგარიში “ეკონომიკისა და მშვიდობის ინსტიტუტმა” მოამზადა. დოკუმენტში შეფასებულია ტერორიზმის კუთხით 163 ქვეყენაში არსებული სიტუაცია. საქართველო კი ნახსენებია იმ ქვეყნების სიაში, სადაც ტერორისტულ დაჯგუფება “ისლამურ სახელმწიფოს“ წევრი ან მასთან ასოცირებული პირები იმყოფებიან.საქართველოს ანგარიშში 77-ე ადგილზე, მაქსიმალური ათი ქულიდან, 2.114 ქულით მოხვდა. გასულ წელთნ შედარებით, საქართველოს რეიტინგი 0.857 ქულით გაუარესდა. პირველ ადგილზე ინდექსში ერაყია, მას მოსდევს ავღანეთი, ნიგერია, სირია და პაკისტანი. ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 2016 წელს მსოფლიოს 77 ქვეყანაში ტერაქტების შედეგად 25 ათასზე მეტი ადამიანი დაიღუპა. თავდასხმების უმეტესობაზე პასუხისმგებლობა “ისლამურმა სახელმწიფომ” აიღო.