მთავარისიახლეებიუკრაინაავაქოვის ექსმოადგილეც ჩააყუდეს. ახლა მინისტრის ჯერია - საკანში უნდა მიალაგოს...
ავაქოვის ექსმოადგილეც ჩააყუდეს. ახლა მინისტრის ჯერია – საკანში უნდა მიალაგოს ნაყარ – ნუყარი
ამ წუთებში ვრცელდება ინფორმაცია, რომ უკრაინის ანტიკორუფციული ბიუროს დეტექტივებმა დააკავეს შს მინისტრის არსენი ავაქოვის ყოფილი მოადგილე სერგეი ჩებოტარი. ეს დღეს კიევში  უკვე მეორე ხმაურიანი დაკავებაა, მინისტრის ვაჟის ალექსანდრე ავაქოვის დაკავების შემდეგ.
უკრაინული მედიის ცნობით, ორივე დაკავებული კიევში ყავთ  და მოკლე  ხანში წარუდგენენ ბრალდებას სახლმწიფო სახსრების  მიტაცებასა და  კორუფციულ სქემაში მონაწილეობისათვის.
ალექსანდრე ავაქოვისა და სერგეი ჩებოტარის  დაკავებაც,  ისევე როგორც მათ სახლებში განხორციელებული ჩხრეკის ფაქტები დაადასტურა ავაქოვის ექსმრჩეველმა ილია კივამ.
უკრაინის სოციალურქსელებში და ინტერნეტმედაში უკვე ალაპარაკდნენ იმაზე, რომ საქმე პირდაპირ მიდის ამ კორუფციული სქემის  სათავეში მდგომ  შინაგან საქმეთა მინისტრთან არსენი ავაქოვთან.  როცა რეფორმების მოედანზე რეალური ანტიკორუფციული ბრძოლის მოთხოვნით გამოსულ ხლახს ნაყარ- ნუყარს უწოდებდა, შს მინისტრი ალბათ ვერ იფიქრებდა, რომ შესაძლოა საკანში მოუწიოს ნამდვილი ნაყარ – ნუყარის დაგვა.
შეგახსენებთ, ავაქოვი და მისი კლანი ორ წეზე მეტია ეჭვმიტანილია  ატოს მებრძოლებისთვის განკუთვნილი 6 ათსი ტექნიკური ზურგჩანთის შესაძენად სახელმწიფო სახსრების მითვისებასი კორუფციული გარიგებების გზით. გამოყოფილი თანხები. საუბარია ე.წ. ზურგჩანთების საქმეზე, რომლის თანახმად    2015 წლის თებერვალში უკრაინის შშ სმინისტრომ გააფორმა ხელშეკრულება ორ კომპანიასთან მათგან   6 ათასი ტექნიკური ზურგჩანთის (საერთო ღირებულება – 16, 6 მილიონი გრივნა)  შესყიდვის შესახებ, ჟურნალისტური გამოძიებით დადგინდა, რომ ორივე ამ კომპანიის უკან თავად  არსენ ავაქოვი და მისი ვაჟი დგანან.
გენპროკურატურამ ამ ფაქტზე სისხლის სამართლის საქმე აღძრა და მოგვიანებით ეროვნულ ანტიკორუფციულ ბიუროს გადასცა.
სასამართლომდელი გამოძიებით დადგენილია, რომ შს  სამინისტრომ ამ სუბიექტებთან წინასწარი შეთანხმებით აღმოჩენილია და გასაჯაროებული ვიდეო ფირი, რომელზედაც ასახულია, თუ როგორ აწარმოებენ ამ საკითხზე მოლაპარაკებას ავაქოვი და მისი ყოფილი  მოადგილე  სერგეი ჩებოტარი.