მთავარისიახლეებისაზოგადოება„ვეფხისტყაოსნის“ საიუბილეო თარიღისადმი მიძღვნილი კონფერენეცია შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში
„ვეფხისტყაოსნის“ საიუბილეო თარიღისადმი მიძღვნილი კონფერენეცია შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში
შოთა მესხიას ზუგდიდის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში  რუსთველის საიუბილეო თარიღისადმი მიძღვნილი საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია ამავე უნივერსიტეტის რექტორმა თეონა ხუფენიამ  გახსნა. უნივერსიტეტის ისტორიაში ეს არის რიგით მეორე საერთაშორისო კონფერენცია, რომელსაც საქართველოს სხვადასხვა უნივერსიტეტების პროფესორ-მასწავლებლები ესწრებიან. ღონისძიება იმით არის გამორჩეული, რომ მასში ვეფხისტყაოსნის საილუსტრაციო ნამუშევრების გამოფენით ჩაერთო ფერეიდნელი ქართველი ჰელენ იოსელიანი, რომელიც ბავშვობიდან ეზიარა ქართულ კულტურას და გენიალური შოთა რუსთაველი შეიყვარა.„ვეფხისტყაოსნის“ შექმნიდან 850-ე საიუბილეო წლისთავისადმი მიძღვნილი კონფერენცია  მიზნად ისახავს ქართველი კლასიკოსი მწერლის შემოქმედების გააზრებას მსოფლიო ლიტერატურული პროცესების ჭრილში, აგრეთვე მისი თანამედროვე წაკითხვების გაცნობას.კონფერენციაზე მოწვეულმა სტუმრებმა მოისმინეს საინტერესო და ნიშვნელოვანი დეტალები სამეცნიერო-კულტუტული თვალსაზრისით, დღის განმავლობაში კი ქონდათ შესაძლებლობა ფერეიდნელი ქართველის ჰელენ იოსელიანის ფოტოგამოფენა დაეთვალიერებინათ.