მთავარისიახლეებისაზოგადოებაახალი ჯარიმები მძღოლების მიერ საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის
ახალი ჯარიმები მძღოლების მიერ საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის
მძღოლების მიერ საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევისთვის ახალი ჯარიმები წესდება.
“ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსს“ რამდენიმე ახალი ნორმა ემატება, რომელიც პარლამენტს დეპუტატებმა კახა კუჭავამ და გოგა გულორდავამ წარუდგინეს.
სამარშრუტო სატრანსპორტო საშუალებებისთვის განკუთვნილ მოძრაობის სპეციალურ ზოლში (BUS LANE) მოძრაობა, გაჩერება ან დგომა გამოიწვევს დაჯარიმებას 100 ლარის ოდენობით.
მესაკუთრე 100 ლარით  დაჯარიმდება . წინასწარი შეცნობით სატრანსპორტო საშუალების გზაზე გაჩერების ან დგომისთვის  რეგისტრაციის ნომრის, შიდა ტრანზიტის, ტრანზიტული ნომრის ან “TEST“ ნომრის გარეშე
, 3 თვეზე მეტი ვადით მიტოვებული სატრანპორტო საშუალების მესაკუთრეს დაეკისრება  50 ლარის ოდენობით ჯარიმა.
გარდა ამისა, 50 ლარის ოდენობით დაჯარიმებას გამოიწვევს ველოსიპედის ბილიკზე ან ველოსიპედის მოძრაობის ზოლზე სხვა სატრანსპორტო საშუალებით მოძრაობა, გაჩერება ან დგომა.
ამავე დროს, პარლამენტში წარდგენილი ცვლილებებით, იმ შემთხვევაში, როდესაც დგინდება, რომ სატრანსპორტო საშუალების რეგისტრაციის ნომრის, შიდა ტრანზიტის, ტრანზიტული ნომრის ან “TEST“ ნომრის განუთავსებლობა გამოწვეული იყოს მისი მოპარვით, სატრანპორტო საშუალების მესაკუთრე თავისუფლდება ადმინისტრაციული სახდელისგან, სატრანსპორტო საშუალების ტრანსპორტირებისა და სადგომზე შენახვის ხარჯებისგან