მთავარისიახლეებისაზოგადოებაგაეროს მონაცემებით, საქართველო იმ ათეულშია, სადაც 65 წლამდე კაცთა სიკვდილიანობის პროცენტული...
გაეროს მონაცემებით, საქართველო იმ ათეულშია, სადაც 65 წლამდე კაცთა სიკვდილიანობის პროცენტული მაჩვენებელი მაღალია
გაეროს 2017 წლის დემოგრაფიულ კვლევის სედეგებით,  საქართველო  იმ ქვეყნების ათეულში შედის, სადაც 65 წლამდე კაცთა სიკვდილიანობის პროცენტული მაჩვენებელი მაღალია.
სტატისტიკის მიხედვით, პირველ ადგილზე რუსეთია. რუსი მამაკაცების 43%  65 წლის ასაკამდე კვდება. უკრაინასა და ბელარუსში ეს მაჩვენებელი ცოტა დაბალია – 40%. მეოთხე ადგილს 37%-ით მოლდოვა იკავებს, მეექვსეზე კი ლიტვაა 36%-ით. კაცთა სიკვდილიანობის მაღალი მაჩვენებელია საქართველოში, აზერბაიჯანში, ბულგარეთში, უნგრეთში, რუმინეთში, სომხეთსა და ესტონეთში.
ევროპაში კაცთა სიკვდილიანობა ყველაზე დაბალია ისლანდიასა და შვეიცარიაში. მაჩვენებელი 10%-ს შეადგენს. კაცთა სიცოცხლის ხანგრძლივობით შეუძლიათ იტრაბახონ შვედებმა, იტალიელებმა, ჰოლანდიელებმა, მალტელებმა და ნორვეგიელებმა, სადაც 65 წლამდე კაცთა სიკვდილიანობა 11%-ია. სიცოცხლის ხანგრძლივობის სიაში ისლანდია, კვიპროსი, ესპანეთი და დიდი ბრიტანეთი ლიდერობენ.