მთავარისიახლეებიმსოფლიოსინგაპურს ქვეყნის ისტორიაში პირველად ქალი პრეზიდენტი ყავს
სინგაპურს ქვეყნის ისტორიაში პირველად ქალი პრეზიდენტი ყავს
სინგაპურის პრეზიდენტი, ქვეყნის ისტორიაში პირველად, ქალი გახდა. 63 წლის ჰალიმა იაკუბი, რომელიც  პარლამენტის ყოფილი სპიკერია და პარლამენტში მალაის თემის წარდინებით მოხვდა.  მან პრეზიდენტის პოსტზე ტონი ტანა შეცვალა.
Channel NewsAsia – ს ცნობით იგი ხვალ, 14 სექტემბერს დადებს პრეზიდენტის ფიცს.
იაკობი პრეზიდენტი პოსტზე კენჭისყრის გარეშე იქნა არჩეული, რამდენადაც ერთადერთი კანდიდატი იყო ამ პოსტზე.
თავადაპირველად საპრეზიენტო არჩევნებში ოთხი ადამიანი  გეგმავდა მონაწლეობას, მაგრამ თითოეულ მათგანს კანდიდატად დარეგისტრრებაზე  ამა თუ იმ მიზეზით უარი ეთქვა. ორ შემთხვევაში უარის მოტივი იყო ის რომ ისინი არ მიეკუთვნებიან მალაის თემს. სინგაპურის კონსტიტუციის თანახმად კი პრეზიდენტი 2017 წელს  მხოლოდ მალაელი შეიძლება გახდეს. ეს კრიტერიუმ ხლისუფლეამ შარშან განსაზღვრა.
რაც შეეხება დანარჩენ ორს, მათ უარი უთხრეს იმ მიზეზით რომ არ ჰქონდათ სახელმწიფო ადასწესებულებებსა და მსხვილ კომპანიებში მაღალ თანამდებობებზე მუშაობის  სტაჟი, როგორც ამას  კანონმდებლობა მოითხივს.
,,მე ყველას პრეზიდენტი ვიქნები, და მიუხედავად იმისა რომ არჩევნები არ ჩატარებულა, ჩემი სინაგანი რწმენაა ვემსახურო მთელ ქვეყანას საყოველთაო კეთილდღეობისათვის'' განაცხადა პრეზიდენტმა იაკუბმა.
სეგახსენებთ, სინგაპური საპარლამენტო რესპუბლიკაა, სადაც აღმასრულებელი ხელისუფლება ძირითადად თავმოყრილია  მინისტრთა კაბინეტისა და მისი მეთაურის ხელში.