მთავარისიახლეებიკონფლიქტებირუსმა მესაზღვრეებმა თაგილონში ,,საზღვრის'' უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით მოქალაქე მ.ცუშბაია დააკავეს
რუსმა მესაზღვრეებმა თაგილონში ,,საზღვრის” უკანონო გადაკვეთის ბრალდებით მოქალაქე მ.ცუშბაია დააკავეს
ოკუპირებულ   გალში,  სოფელ თაგილონში რუსეთის ფსბ აფხაზეთის სასაზღვრო სამმართველოს თანამშრომლებმა ე.წ. საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის ბრალდებით დააკავეს 1975 წელს დაბადებული მ. ცუშბაია.  – ინფორმაციას ამის შესახებ ე.წ. სასაზღვრო სასამართლოს პრესსამსახურზე დაყრდნობით  „სპუტნიკ აფხაზია“ ავრცელებს.
ცუჟბაიამ, რომელსაც არ ჰქონდა აფხაზეთის სახელმწიფო საზღვარზე  გადმოსვლისათვის საჭირო დოკუმენტები შეგნებუად დააღვია საზღვარი საქართველოსა და აფხაზეთს შორის საკონტროლო – გამშვები პუნქტის გვერდის ავლით. საქართველოს მოქალაქე ცუშბაიამ  ეს მეორედ ჩაიდინა. იგი ორი წლის წინათ, 2015 წელსაც  იყო  დაკავებული იგივე მიზეზით.- იგი მაშინ სასაზღვრო რეჟიმის დარღვევისათვის გაძევებულ იქნა აფხაზეთის რესპუბლიკის ფარგლებს გარეთ . განმეორებითი დარღვევისათვის დაკავებული გადაეცა აფხაზეთის რესპუბლიკის კომპეტენტურ ორგანოებს.- ნათქვამია სასაზღვრო სამმართველოს განცხადებაში.
საქართველოს უსაფრთხოების სამსახურში ადასტურებენ ინფორმაციას მოქალაქე ცუშბაისა დაკავების შესახებ. უწყების განცხადებით,  ფაქტის შესახებ ინფორმირებულია ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისია. ამოქმედებულია ცხელი ხაზი და მიმდინარეობს მუშაობა მის გასათავისუფლებლად..