მთავარისიახლეებისაზოგადოებავინ და რატომ აგზავნის ქართველ ბავშვებს ოკუპირებულ ყირიმში?
ვინ და რატომ აგზავნის ქართველ ბავშვებს ოკუპირებულ ყირიმში?
საქართველოს ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი იმ ფაქტს გამოეხმაურა, რომ თბილისის 166-ე საჯარო სკოლის ექვსი მოსწავლე რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ყირიმში რუსული ენის გასაუმჯობესებლად გაემგზავრა.
„მაშინ, როდესაც უკრაინაში ჩამოსული, მათ შორის ჩემი მოწოდებით, ქართველი სამხედროები უკრაინის დაცვას განაგრძობენ დონბასში აგრესიის წინააღმდეგ, რუსი ოლიგარქის ივანიშვილის ქართული რეჟიმი, რომელიც ჩემს წინააღმდეგ პოროშენკოს აქტიურად დაუმეგობრდა, ბავშვებს ოკუპირებულ ყირიმში აგზავნის რუსული პროპაგანდის გასახარად“, – დაწერა მიხეილ სააკაშვილმა „ფეისბუქის“ პირად გვერდზე.
თბილისის 166-ე საჯარო სკოლის ექვსი მოსწავლე რუსული ენის გასაუმჯობესებლად ყირიმში, „არტეკის“ საერთაშორისო საბავშვო ცენტრში გაემგზავრა.
სკოლის მოსწავლეებისათვის და პედაგოგებისთვის პირველი საერთაშორისო გაცვლა რუსულ ენაში „არტეკში“ 7 აგვისტოდან 27 აგვისტომდე ტარდება. აღნიშნული ღონისძიების ორგანიზატორია რუსული ენის საბჭო, რომელიც რუსეთის მთავრობის ფარგლებში ფუნქციონირებს.
ღონისძიებაში 26 ქვეყნის წარმომადგენელი, 20 პედაგოგი და 170 სკოლის მოსწავლე მონაწილეობს.