მთავარისიახლეებისაზოგადოება"დედამიწა სულ ცოტა კიდევ 100 წელი შეძლებს არსებობას და ყველაზე ბევრი 500...
“დედამიწა სულ ცოტა კიდევ 100 წელი შეძლებს არსებობას და ყველაზე ბევრი 500 წელი”- მეცნიერი კაცობრიობის განადგურების დროს ასახელებს
არკანზასის უნივერსიტეტის ასტროფიზიკოსმა და მათემატიკოსმა დენიელ უიტმირმა განაცხადა, რომ კაცობრიობა 100-500 წელიწადში გაქრება. მის სტატიას ვრცლად გამოცემა Phys.org-ი აქვეყნებს. უიტმირის თქმით, ტექნოლოგიურ ცივილიზაციებს შორის, Homo sapiens-ი ტექნოლოგიურად ყველაზე  ჩამორჩნილი სახეობაა, რადგან კოსმოსის "დალაშქვრა" მხოლოდ ბოლო 100 წლის განმავლობაში დაიწყო.კაცობრიობა არის პირველი ტექნოლოგიურად განვითარებული სახეობა დედამიწაზე, რომელიც შეიძლება დახასიათდეს, როგორც ტიპური კოსმოსური ცივილიზაცია. იმის გათვალისწინებით, თუ რამდენი დრო დასჭირდა ჰომო საპიენს თანამედროვე კულტურის ჩამოყალიბებისთვის, მსგავსი სახეობები ჩვენს პლანეტაზე თეორიულად მხოლოდ 23-ჯერ შეძლებს განვითარებას. თუმცა, ჩვეულებრიობის პრინციპის თანახმად (პრინციპი, რომლის მიხედვით დედამიწა და მასზე მცხოვრები ადამიანები, სამყაროსთვის განსაკუთრებულნი არ არიან) ერთი და იგივე ცივილიზაციის წარმოქმნა ერთი და იგივე პლანეტაზე – ნაკლებ სავარაუდოა. ეს ნიშნავს, რომ თავისი ცხოვრების დასასრულს, ადამიანები შექმნიან ისეთ ბიოსფეროს, სადაც ცხოვრება შეუძლებელი გახდება, – წერს მეცნიერი. უიტმირის კოსმოსური ცივილიზაციების გამოთვლებით, დედამიწა სულ ცოტა კიდევ 100 წელი შეძლებს არსებობას და ყველაზე ბევრი 500 წელი.