მთავარისიახლეებიმსოფლიოემანუელ მაკრონის ინაუგურაცია. ახლადარჩეულმა პრეზიდენტმა ოფიციალურად გადაიბარა ხელისუფლება ფრანსუა ოლანდისაგან
ემანუელ მაკრონის ინაუგურაცია. ახლადარჩეულმა პრეზიდენტმა ოფიციალურად გადაიბარა ხელისუფლება ფრანსუა ოლანდისაგან
საფრანგეთის ახლადარჩეული პრეზიდენტი ემანუელ მაკრონი ოფიციალურად იწყებს საქმიანობას ამ თანამდებობაზე. მისი ინაუგურაცია პარიზში, ელისეს სასახლეში – საფრანგეთის სახელმწიფოს მეთაურის  რეზიდენციაში შედგა.
ფიცის დადებამდე მაკრონი პირისპირ, დახურულ კარს მიღმა შეხვდა თავის წინამორბედს, საფრანგეთის ყოფილ პრეზიდენტს ფრანსუა ოლანდს.
პროტოკოლის თანახმად, აღნიშნულ შეხვედრაზე ფრანსუა ოლანდმა ქვეყნის ახალ პრეზიდენტს სახელმწიფო საიდუმლოებისა და ბირთვული შეიარაღების კოდები გადასცა და ჩაყენა მიმდინარე სახელმწიფო საქმეთა კურსში. მაკრონი, რომელსაც  ხელისუფლება გადავაბარე, არ არის ჩემი  პოლიტიკურ ოპონენტი და ეს გაცილებით უბრალოდ და მარტივად მოხდა. – განაცხადა შეხვედრის შემდეგ ფრანსუა ოლანდმა.
შეხვედრის დასრულების სემდეგ სახეკლმწიფოს ახალმა მეთაურმა მანქანამდე მიაცილა თავისი წინამორბედი, ამ დროს მაკრონის  თანაპარტიელებმა  საარჩევნო შტაბ-ბინის ფასადზე გადმოფინეს ბანერი წარწერით – ,,მადლობა ოლანდს!''
რეიტერის ცნობით, მაკრონი ორშაბათს 15 მაისს  გდაასახელებს ახალი მთავრობის შემადგენლობას და მინისტრთა კაბინეტის ვინაობას.