მთავარისიახლეებისაზოგადოებაზუგდიდში გამართული აქციის მონაწილეები მეგრული და სვანური ენებისათვის რეგიონული ენების სტატუსის...
ზუგდიდში გამართული აქციის მონაწილეები მეგრული და სვანური ენებისათვის რეგიონული ენების სტატუსის მინიჭებას მოითხოვენ
დღეს ზუგდიდში გაიმართა აქცია ლაზური, მეგრული და სვანური ენებისათვის რეგიონული ენების სტატუსის მინიჭებისა და  საქართველოს პარლამენტის მიერ რეგიონალური  და უმცირესობათა ენების შესახებ  ევროპული ქარტიის რატიფიკაციის მოთხოვნით.
აქციის მონაწილეთა მოთხოვნები გაახმოვანეს განათლების ცენტრ „კოლხიდას“ ( ორგანიზაციამ თვითლიკვიდაცია გამოაცხადა 2015 წელს)ყოფილმა ხელმძღვანელმა იური ღვინჯილიამ და შემოქმედთა გაერთიანება „აიას“ თავმჯდომარემ  ედემ იზორიამ.
მატ სეკრებილებს გააცნეს საქართველოს პარლამენტის,პრეზიდენტ გიორგი მარგველაშვილის,პრემიერ მინისტრის,ევროპის რეგიონთა კომიტეტის მიმართ მიმართვის ტექსტი, რომლის ხელმომწერები მოითხოვენ ამ ენების დაცვას ასიმილაციის საშიშრობისაგან და  სახელმწიფო პროგრამის შემუშავებას არსებული სავალალო მდგომარეობის გამოსწორევისათვის. მათი თქმით, საქართველოს მთავრობის შიშები, რომ მეგრული და სვანური ენებისათვის რეგიონული სტატუსის მინიჭება გააღვივებს რეგიონულ სეპრატიზმს უსაფძვლოა.
იური ღვინჯილია ამბობს, რომ  სახელმწიფო  ამ ენების შენარჩუნება-განვითარებისათვის აღებული თავისი  პასუხისმგებლობის იგნორირებას ახდენს.
ედემ იზორიას გამოთქვამს წუხილს, რომ  ,,დღეს ახალგაზრდა თაობა თითქმის არ საუბრობს მეგრულ ენაზე და ის თანდათან დავიწყებას ეძლევა , ამიტომ, აუცილებელია მთავრობამ იმუშაოს ამ ენების გადარჩენის კუთხით, რადგან ის ქართველი ერის სიმდიდრეა''
აქციის ორგანიზატორების განცხადებით იგეგმება ამ საკითხზე  საერთაშორისო თანამეგობრობისადმი  მიმართვის შემუშავებაც.