მთავარისიახლეებიკონფლიქტებივლადიმერ ჟირინოვსკი: „აფხაზეთი კრასნოდარის მხარის რაიონი გახდება, სამხრეთ ოსეთი - ...
ვლადიმერ ჟირინოვსკი: „აფხაზეთი კრასნოდარის მხარის რაიონი გახდება, სამხრეთ ოსეთი – ჩრდილოეთ ოსეთისა, აბა ისე რატომ ავიტკიოთ თავი? ”
ვლადიმერ ჟირინოვსკიმ საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის საკითხთან დაკავშირებით მორიგი სკანდალური და უცერემონიო  განცხადებები გააკეთა პრესკონფერენციაზე, რომელიც 14 სექტემბერს გაიმართა მოსკოვში,  ТАСС -ის პრესცენტრში.
,,ყველა არაღიარებულიტერიტორია უნდა შემოვიდეს რუსეთის ფედერაციის შემადგენლობაში რაიონის სახით-  ასე უპასუხა ვლადიმერ ჟირინოვსკიმ ქართველი ჟურნალისტის  შეკითხვას აფხაზურ- რუსულ ურიერთობებთან, კერძოდ, იმასთან დაკავშირებით,  რას ფიქრობს იგი იმაზე, რომ რუსეთი თავისი ბიუჯეტიდან ახდენს  აფხაზეთის ფინანსირებას  და რამდენად მიზანშეწონილად მიაჩნია მსგავსი დამოკიდებულება.
„აფხაზეთი იქნება კრასნოდარის მხარის აფხაზეთისრაიონი, სამხრეთ ოსეთი –  ჩრდილოეთ ოსეთისა.  თუ ასე არ მოხდა, რატომ უნდა ავიტკიოთ თავი   ამ ტერიტორიების რჩენისთვის? ან თავად  განვითარდნენ, ან რუსეთის შემადგენლობაში შემოვიდნენ, ან სულაც სხვა რომელიმე რეგიონში დაბრუნდნენ“ – განაცხადა მან.
ჟირინოვსკის განცხადებებს მეყვსეული და მძაფრი რეაქცია მოყვა აფხაზეთის პოლიტიკურ და საზოგადოებრივ წრეებში.
მწვავე კომენტარები გაკეთდა ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო საგარეო საქმეთა სამინისტროშიც. ,,სახელმწიფო დუმის დეპუტატის მხრიდან მსგავსი მიუღებელი გამონათქვამები, სამწუხაროდ, პირველი არ არის. შევახსენებთ მას, რომ რუსეთის ფედერაციამ 2008 წლის 26 აგვისტოს აღიარა  აფხაზეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო სუვერენიტეტი დადიპლომატიური ურთიერთობები დაამყარა მასთან.  ჩვენი სამოკავშირეო ურთიერთობები ეფუძნება ორი ქვეყნის საერთო ინტერესებს ( პირველ რიგში, უსაფრთხოების სფეროში), მყარ სამართლებრივ ბაზას და წარმატებით ვითარდება '' – აღნიშნულია უწყების ოფიციალურ განცხადებაში- აფხაზურ-რუსული სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობები არ შეიძლება იყოს პოლიტიკური სპეკულაციის საგანი და დარწმუნებული ვართ, რომ  მსგავსი არამეგობრული განცხადებები აფხაზეთის რესპუბლიკის მისამართით, გავლენას ვერ მოახდენს ჩვენს ქვეყნებს შორის ინტენსიურად განვითარებად მეგობრულ ურთიერთობებზე”.