მთავარისიახლეებიკონფლიქტებისოხუმში რუსეთ - კავკასიის ომის მსხვერპლთა ხსოვნის დღეს აღნიშნავენ
სოხუმში რუსეთ – კავკასიის ომის მსხვერპლთა ხსოვნის დღეს აღნიშნავენ
დღეს სრულდება 151 წელი რუსეთ – კავკასიის ომის დასრულებიდან . ამ თარიღს ოფიციალური სოხუმი ტრადიციული ცერემონიალით მიაგებს პატივს -ეწყობა ჩირღდნებით მსვლელობა ზღვისკენ დ გვირგვინების ჩაშვება წყალში, მაჰაჯირების მემორიალის  შემკობა ყვავილებით და სხვ.
რუსეთ – კავკასიის ომის ერთერთი  უმძიმესი შედეგი იყო ე.წ მაჰაჯირობა – როცა   ათასობით აფხაზი იძულებული გახდა მშობლიური მხარიდან თურქეთისა და ახლო აღმოსავლეთის ქვეყნებში გადახვეწილიყო.  პარადოქსია, მაგრამ აფხაზები ამ დღეს რუსეთის ოფიციალური წარმომადგენლების ხელდასმითა და მონაწილეობით აღნიშნავენ ანუ იმ ძალთა ლეგიტიმური მემკვიდრეების მონაწილეობით, ვინც მაჰაჯირობის, ამ ეროვნული ტრაგედის შემოქმედი იყო და არც კი მოუნანიებია ეს დანასაული. უფრო მეტიც, არცთუ ძალიან ,,მოდერნიზებული'' ფორმით აგრძელებს ცრიზმის  კოლონიურ პოლიტიკას აფხაზეთსა და მთელ  ჩრდილოეთ კავკასიაში. დღეს  აფხაზები არცკი  ახსენებენ ქართველ ხალხს, დიდ ქართველ მოღვაწეებს, რომელნიც მთელი ძალით ებრძოდნენ რუსეთის ველიკოდერჟავული  რეჟიმის ამ სასტიკ გამოვლინებას.