მთავარისიახლეებისაზოგადოებასურსათის უვნებლობის ეროვნულმა სააგენტომ საქონლის თავის ნიშანდების გარეშე გაყიდვის გამო ინდ. მეწარმე...
სურსათის უვნებლობის ეროვნულმა სააგენტომ საქონლის თავის ნიშანდების გარეშე გაყიდვის გამო ინდ. მეწარმე დააჯარიმა.(VIDEO)
დღეს დილით ზუგდიდის ცენტრალურ სუპერმარკეტშიხმაური მოჰყვა სურსათის უვნებლობის ეროვნული სააგენტოს სამეგრელო-ზემო სვანეთის მიერ განხორციელებულ მონიტორინგს, რომლის შედეგადაც ინდ. მეწარმე ელგუჯა ჭითანავა საქონლის თავის გაყიდვის გამო დააჯარიმა.სურსათისეროვნულისააგენტოსსამეგრელო-ზემოსვანეთისოფისისუფროსსმარინეგულუას ბაზრის ადმინისტრაციაც დაუპირისპირდა. ადგილზე მობილიზებული იყვნენ  სამართალდამცავებიც.სურსათის უვნებლობის სამეგრელო-ზემო სვანეთის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, აღნიშნული ქმედება კანონით ჯარიმით ისჯება, ამ შემთხვევაში  1000 ლარიანი ჯარიმის გადახდა მოუწევს როგორც ინდ მეწარმე ელგუჯა ჭითანავას,  ასევე სასაკლაოს ვეტ-ექიმს თენგიზ კუკავასაც.ვეტ-ექიმი, რომელმაც საბუთები გასცა, აცხადებს, რომ  სურსათის ეროვნული სააგენტო ამ შემთხვევაში არაკანონიერად მოიქცა და 1000 ლარიანი ჯარიმა არ უნდა დაეკისრებინა არც ერთი მხარისთვის, რადგან ბრძანებულება, რომლის მიხედვითაც საქონლის თავის გაყიდვა გაყოფის გარეშე არ შეიძლებოდა, ერთი კვირის წინ მიიღეს და აქედან გამომდინარე ტექნიკური საკითხები მოუგვარებელი დარჩათ.
სურსათის/ცხოველისსაკვებისუვნებლობის, ვეტერინარიისადამცენარეთადაცვისკოდექსის65 მუხლისთანახმად, ბიზნესოპერატორისმიერსურსათის/ცხოველისსაკვებისბაზარზეგანთავსებაანვალდებულებისშეუსრულებლობაბაზარზეუკვეგანთავსებულიანმომხმარებლისთვისმავნესურსათის/ცხოველისსაკვებისმიწოდებაიწვევსბიზნესოპერატორისდაჯარიმებას1000 ლარისოდენობით.